Zagospodarowanie wody deszczowej

Zmniejsz zużycie wody o 50%

Zmniejsz zużycie wody o 50%

Systemy zagospodarowania wody deszczowej

Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede wszystkim zaoszczędzisz i racjonalnie wykorzystasz zasoby wodne.

Z użytkowaniem wody wiążą się coraz wyższe ceny. Powodem ich wzrostu są m.in. rosnące koszty procesów oczyszczania ścieków.

Korzyści dziś i w przyszłości

Zalety systemu zagospodarowania wody deszczowej

  • oszczędność wody wodociągowej aż do 50%
  • posiadanie rezerw wody deszczowej, co daje niezależność
  • trwała inwestycja, która podwyższa wartość całej nieruchomości
  • zachowanie proekologiczne
  • deszczówka nie zawiera wapnia, dlatego jest bezpieczna np. dla pralek – nie powoduje osadzania się kamienia
  • obniżenie kosztów przy wciąż rosnących cenach wody
  • zwolnienie z podatku od deszczówki
  • pozytywny wpływ na rośliny

Jedynie 3% wody, którą codziennie wykorzystujemy, przeznaczamy do przygotowywania posiłków. Większość czynności nie wymaga stosowania wody pitnej. Mowa tu o sprzątaniu, spłukiwaniu toalety czy też podlewaniu ogrodu, dlatego bez problemu można wykorzystać do nich właśnie wodę deszczową, która jest gromadzona w systemie zagospodarowania wody deszczowej.

System ale jaki ?

Systemy zagospodarowania wody deszczowej można podzielić przede wszystkim ze względu na miejsce oraz zakres ich wykorzystania. Wyróżniamy:

  • systemy ogrodowe– woda przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz budynku, głównie do podlewania zieleni, mycia samochodu i innych prac porządkowych. Co ważne, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w budynkach komercyjnych czy też użyteczności publicznej.
  • systemy wykorzystujące wodę wewnątrz budynku– np. wspomniane spłukiwanie toalet czy pranie.

systemhousecomplexi-withflowfilter

Jak działa system zagospodarowania wody deszczowej

Podstawa działania systemu opiera się przede wszystkim na zebranej z dachu budynku deszczówce. Woda, która spływa z dachu przez układ rynien trafia do zbiornika, umieszczonego najczęściej pod ziemią. Nim zbiornik się napełni, woda oczyszcza się przez filtr, znajdujący się na jej drodze spływu. Przy pomocy pompy, deszczówka  pompowana jest do miejsca zapotrzebowania. Woda, która zbiera się w zbiorniku retencyjnym jest wykorzystywana do różnych celów i tym samym staje się kolejnym, alternatywnym źródłem wody.

0_5990b69e8124e24f39c77c7df8ba79bd

Woda z małą ilością wapnia

Woda opadowa jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna jej wysoka jakość sanitarna. Co więcej, jej pozytywne działanie potwierdzone zostało na roślinach, gdyż woda deszczowa, która jest uboga w wapń, łatwiej niż wodociągowa przyswajana jest przez rośliny. Brak związków wapnia pozytywnie wpływa na elementy pralek – nie niszczy ich i nie powoduje osadzania kamienia.

Z czego składa się system?

Na budowę i funkcjonowanie systemu składa się kilka elementów:

  • zbiornik– potrzebny do gromadzenia deszczówki. Zbiorniki można podzielić m.in. ze względu na lokalizację posesji; zbiorniki naziemne i podziemne. Różnicujemy je również pod kątem objętości. Zbyt mała objętość może doprowadzić do niewystarczających zasobów wody, które wcześniej były zakładane. Zbiornik zawsze dobiera się indywidualnie.
  • pompa– to właśnie dzięki niej, zapewniony jest właściwy dopływ wody do konkretnego źródła. Podczas wyboru odpowiedniej pompy, należy dobrze zastanowić się na temat zarówno sposobu, jak i kierunku wykorzystywania wody zgromadzonej w zbiorniku, ponieważ te czynniki decydują również o długości i średnicy linii ssącej i tłoczącej.
  • akcesoria dodatkowe, takie jak filtr – filtry mogą niwelować np. zapach lub barwę wody, czy też sterylizować ją pod kątem flory bakteryjnej.

Co w polskim prawie ?

Regulacje prawne

W polskim prawie nie ujęto jeszcze aspektów związanych z systemami zagospodarowania wody deszczowej. Dlatego też nie jest wymagana zgoda na ich instalację, jednak firmy montujące systemy polecają zachować się podobnie jak w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków i zgłosić jej instalację w starostwie powiatowym. Przestrzegać należy również wszystkich przepisów dotyczących montażu i umiejscowienia elementów systemu w odniesieniu do innych, istniejących już instalacji.

Racjonalna gospodarka zasobami wody

Dlaczego systemy zagospodarowania deszczówki stają się coraz popularniejsze?

Ponieważ jakość wód, którą uzyskujemy przewyższa tę w jeziorach. Odpowiednio dobrany i zaprojektowany system pozwala nie tylko uniezależnić się od dostawców wody, ale również zaoszczędzić. Wykorzystanie wody w czasach jej deficytu to najlepsze rozwiązanie, które pozwala racjonalnie gospodarować zasobami wody.

Zapytaj o ofertę i projekt Kliknij tutaj